جوش های صورت میل به خودکشی را بالا می برند؟

به گزارش مسافرت رو، محققان می گویند بسیاری از کسانی که در سرشان خیال خودکشی افتاده، روی صورتشان جوش دارند. اما آیا آکنه های روی پوست تاثیری بر نگاه افراد به زندگی می گذارند؟ پاسخ به این سوال، منفی است. آکنه هیچ وقت مایه خودکشی نیست اما بد نیست بدانید که درمان این جوش ها گاهی افسردگی می آورد. دلیلش از نظر محققان شفاف است؛ کمبود ویتامین D3 می تواند یکی از عوارض درمان آکنه باشد.

جوش های صورت میل به خودکشی را بالا می برند؟

چطور کمبود ویتامین D3 با آکنه همراه می گردد؟

سالهاست که محققان برای ثابت کردن رابطه جوش صورت با خودکشی کوشش می نمایند. از آنجا که بعضی از داروهای تجویز شده برای آکنه صورت، بر سلامت روان مصرف نمایندگان تاثیر منفی می گذارند، محققان مصرف این داروها را به عنوان یکی از دلایل افسرده تر شدن کسانی معرفی می نمایند که روی صورتشان آکنه ایجاد شده.

پژوهشی که روی نزدیک به شش هزار نفر از سوئدی ها اجرا شده، نشان داده است افرادی که برای خلاص شدن از آکنه مورد درمان با یک داروی خاص قرار گرفته اند، تا شش ماه بعد از انتها درمان، با فکر خودکشی درگیر می شدند. البته افسردگی این افراد معمولا موقتی بوده و سه سال بعد از انتها درمان، نگاه آنها به زندگی، شبیه آدم هایی بود که برای درمان آکنه کوششی ننموده بودند.

مصرف داروی خوراکی ایزوترتینوین که با نام های تجاری راکوتان و آکوتان عرضه می گردد، یکی از دلایل افزایش میل به خودکشی است. این دارو که یکی از موثرترین و رایج ترین درمان های آکنه است، به عنوان یکی از متهمان اصلی ابتلا به افسردگی در میان مصرف نمایندگانش به شمار می رود.

آکوتان (یا راکوتان)، یکی از داروهایی است که زمینه بالا رفتن کلسترول را در میان مصرف نمایندگانش ایجاد می نماید. اما عوارض مصرف این دارو، به همین جا ختم نمی گردد. محققان شواهدی را در خصوص کاهش سروتونین یا هورمون شادی در بدن مصرف نمایندگان این دارو پیدا نموده اند و می گویند که آکوتان، احتمال ابتلای مصرف نمایندگانش به کمبود ویتامین D3 را هم بالا می برد.

پژوهشگران تردیدی ندارند که کمبود ویتامین D3 فقط سلامت استخوان ها را تهدید نمی نماید و بر سلامت روان افراد هم تاثیری جدی می گذارد. پایین بودن سطح این ویتامین در بدن، نه تنها حافظه و مهارت های شناختی افراد را تخریب می نماید، بلکه باعث افسرده شدنشان هم می گردد.

اگر شما هم آکوتان مصرف می کنید بدانید

آکنه، یکی از بیماری های پوستی التهابی است. بیماری که گرچه دردناک یا کشنده نیست، اما از نظر مبتلایانش آزار دهنده تلقی می گردد. اگر شما هم بخاطر خلاص شدن از جوش های روی پوستتان، ایزوترتینوین را مصرف می کنید به این توصیه ها توجه کنید.

در این دوره، بیشتر از هر زمانی مراقب تامین احتیاج بدنتان به ویتامین D3 باشید. با انجام آزمایش های دوره ای، از مبتلا نبودن به کمبود ویتامین D3 باخبر شوید و در صورت مشاهده کمبود، حتما با پزشکتان مشورت کنید.

در رژیم غذایی روزانه تان، مقدار کافی از مواد غذایی حاوی ویتامین D3 را بگنجانید. شما باید هر روز محصولات لبنی را مصرف کنید، بیشتر ماهی بخورید و از مصرف تخم مرغ هم غافل نشوید. اگر نگران تامین نشدن احتیاج بدنتان به این ویتامین هستید، می توانید سراغ مواد غذایی غنی شده بروید. ماست کلسیویتا، یکی از محصولات غذایی است که میزان ویتامین D موجود در آن، بیشتر از سایر محصولات لبنی است.

اگر هر روز 600 واحد بین المللی ویتامین D3 دریافت کنید، بعید است که بدنتان به کمبود این ویتامین دچار گردد. اما از آنجا که مصرف داروهایی مثل آکوتان زمینه را برای پایین آمدن جذب این ویتامین فراهم می نمایند، حتی در صورت سالم بودن تغذیه تان هم باید مدام سطح این ویتامین را در بدن خود آنالیز کنید.

نسبت به نشانه های رفتاری و افکاری که به سرتان راه پیدا می نمایند مطلع باشید. آیا این روزها بی حوصله تر از قبل هستید؟ می خواهید تنها باشید؟ چند وقتی است از ته دل نخندیده اید و از چیزی لذت نبرده اید؟ پاسخ مثبت این سوالها یعنی شما فاصله ای تا افسردگی ندارید.

منبع: کتاب کاله
انتشار: 24 خرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 212

به "جوش های صورت میل به خودکشی را بالا می برند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوش های صورت میل به خودکشی را بالا می برند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید