برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی به صلاح کشور نیست، 1093 میلیون متر مکعب حجم ذخایر آب پشت سد ها

به گزارش مسافرت رو، احمد نسب گفت: بنابر آمار در تاریخ 25 مرداد، 3 میلیون و 351 هزار و 891 متر مکعب آب مورد استفاده قرار گرفته که نسبت به 2 سال گذشته برتری یافته است.

برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی به صلاح کشور نیست، 1093 میلیون متر مکعب حجم ذخایر آب پشت سد ها

محمدرضا احمد نسب قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در گفت وگو با خبرنگار با انتقاد از رشد بی رویه مصرف آب اظهار کرد: بنابر آمار در تاریخ 25 مرداد، 3 میلیون و 351 هزار و 891 متر مکعب آب مورد استفاده قرار گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 4.5 درصد رشد داشته است.

او با اشاره به اینکه حجم مصرف آب نسبت به 2 سال گذشته رجحان یافته است، افزود: در تاریخ 25 مرداد 97، 3 میلیون و 217 هزار و 151 متر مکعب و سال 96، 3 میلیون و 214 هزار مترمکعب آب در شهر تهران استفاده شده که بنابر آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل 134 هزار متر مکعب و سال 96، 137 هزار متر مکعب مصرف رجحان یافته است.

احمد نسب با اشاره به اینکه رشد رجحان مصرف آب بیانگر برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی است، گفت: بنابر آمار در تاریخ 25 مرداد 98، 70.4 درصد از آب های سطحی و 29.6 درصد آب های زیر زمینی مورد استفاده قرار گرفته است، در حالیکه مصرف بالای 25 درصد از آب های زیرزمینی به معنای پیشخور کردن منابع آبی از نسل های آینده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی به هیچ عنوان به صلاح کشور نیست، اظهار کرد: براین اساس صرفه جویی، اصلاح و بازسازی شبکه ها، نصب کنتور های هوشمند برای مشخص کردن دبی مصرف آب و تنظیم فشار شکن های شبکه آب را از جمله راهکار های مدیریت مصرف آب و جلوگیری از برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی دانست.

او از بهبود میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: این در حالی است که به سبب افزایش مصرف از آب های سطحی و زیر زمینی از مردم تقاضا داریم که همچنان مدیریت مصرف را رعایت کنند.

احمد نسب مجموع حجم ذخایر آب پشت سد ها را 1093 میلیون متر مکعب گفت و افزود: براین اساس ذخایر آب سد کرج 174 میلیون متر مکعب، لار 239 میلیون متر مکعب، لتیان 70 میلیون متر مکعب، طالقان 376 میلیون متر مکعب و ماملو 234 میلیون متر مکعب است.

قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب درباره آخرین وضعیت بارندگی در حوزه آبریز سد ها از ابتدای سال آبی 98-97 گفت: از ابتدای سال آبی تا 25 مرداد، متوسط بارندگی در حوزه آبریز سد کرج 558 میلی متر، طالقان 376 میلی متر، لتیان 550 میلی متر، لار 839 میلی متر و ماملو 321 میلی متر بوده است.

او مجموع میزان بارندگی از ابتدای مهر تا 25 مرداد در تهران را 318.5 میلی متر گفت و افزود: این در حالی است که کمبود منابع آب های زیرزمینی به سبب برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی طی 10 تا 12 سال اخیر جبران نشده است به عبارت دیگر با یکسال بارندگی مناسب، این سفره ها مجدد تغذیه نمی شود و بازگشت به حالت نرمال، حداقل نیازمند بارندگی مناسب در چند سال متوالی است.

احمد نسب با اشاره به اینکه برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی، فرونشست زمین و پیشخور کردن حقابه ها را به همراه دارد، گفت: براین اساس صرفه جویی، اصلاح و بازسازی شبکه ها، نصب کنتور های هوشمند برای مشخص کردن دبی مصرف آب و تنظیم فشار شکن های شبکه آب را از جمله راهکار های مدیریت مصرف آب و جلوگیری از برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی دانست.

او با اشاره به اینکه بارش های اخیر در تامین آب پشت سد ها تاثیر بسزایی داشته است، گفت: این در حالی است که کمبود منابع آب های زیرزمینی به سبب برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی طی 10 تا 12 سال اخیر جبران نشده است به عبارت دیگر با یکسال بارندگی مناسب، این سفره ها مجدد تغذیه نمی شود و بازگشت به حالت نرمال، حداقل نیازمند بارندگی مناسب در چند سال متوالی است.

این مقام مسئول با اشاره به راهکار های ساده رعایت الگوی مصرف آب گفت: اجتناب از مصرف آب شرب برای شست و شوی حیاط و باغچه، نصب سایه بان و جلوگیری از نشت کولر های آبی، استفاده از فلاش تانک های 2 منظوره، کاهش زمان دوش دریافت به کمتر از 5 دقیقه و بررسی کنتور های آب و رفع شکستگی لوله از جمله اقداماتی است که می تواند در کاهش هدر رفت آب تاثیر بسزایی داشته باشد.

قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب با اشاره به اینکه در تامین آب مصرفی شهر تهران همچنان دچار دغدغه هستیم، گفت: با استمرار این روند در شش ماهه دوم همچنان روی لبه تیغ هستیم چرا که در صورت وقوع برف و سرما در ارتفاعات، آب ورودی رودخانه ها نسبت به شش ماهه ابتدای سال کاهش می یابد که با این وجود مدیریت ذخیره آب پشت سد ها امری ضروری است.

احمد نسب در پایان با اشاره به اینکه منابع آب های سطحی پایدار نیست، شرح داد: با توجه به قرار دریافت ایران روی کمربندی خشک و نیمه خشک، همچنان برای تامین آب مورد نیاز تهران دغدغه داریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 493

به "برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی به صلاح کشور نیست، 1093 میلیون متر مکعب حجم ذخایر آب پشت سد ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی به صلاح کشور نیست، 1093 میلیون متر مکعب حجم ذخایر آب پشت سد ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید