انتقال نقدینگی از بازار سرمایه خبرنگاران

به گزارش مسافرت رو، فرایند حرکتی بازار سرمایه در دو سال اخیر بعضی از سهامداران حقیقی و حقوقی را با سود های کلان و بعضی دیگر را با زیان های کمرشکن روبه رو کرد.

انتقال نقدینگی از بازار سرمایه خبرنگاران

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، افت روزانه بازار سرمایه و همچنین رشد تورم موجب شده بعضی از سرمایه گذاران با خروج از بازار بانک و سهام به بازار های موازی، چون رمز ارز، ارز، طلا و سکه روی آوردند. خروج نقدینگی از بازار سرمایه بیانگر نا امیدی سهامداران از بهبود شرایط بازار سرمایه در دولت کنونی است، این ناامیدی می تواند تأمین بودجه سال 1400 را با مشکل اساسی روبه رو کند، زیرا در بودجه سال آینده مقرر شده ده ها هزار میلیارد تومان از محل انتشار اوراق بدهی در بازار تأمین گردد.

فرایند حرکتی بازار سرمایه در دو سال اخیر بعضی از سهامداران حقیقی و حقوقی را با سود های کلان و بعضی دیگر را با زیان های کمر شکن روبه رو کرد، هر چند در این بین ریسک سرمایه گذاری در بازار سرمایه متوجه سرمایه گذار است، اما نقش رگلاتور بازار سرمایه در تنظیم صحیح بازار به شکلی که نرخ سهام با ارزش ذاتی تناسبی داشته باشد امروز محل توجه بیش از 50 میلیون سهامدار است.

سهامدارانی که به دلیل زیان مکرر از بهبود شرایط بازار سرمایه در دولت کنونی ناامید شده اند در آستانه اتمام سال و رشد ریسک های بین المللی و خستگی از رفتار های مدیریتی دولت از بازار سرمایه خارج و به بازار های موازی روی آورده اند. البته تعدیل نرخ دلار، طلا و سکه فرصتی ایجاد کرد تا سرمایه گذاران به این بازار ورود نمایند به ویژه اینکه افزایش تورم نشان می دهد که بانک نیز محل چندان مناسبی برای سرمایه گذاری نیست، از این رو شاهد تبدیل شبه پول به پول و سپس ورود به بازار های موازی هستیم.

لازم به ذکر است حجم نقدینگی به مرز 3 هزارو 200 هزار میلیارد تومان رسیده است و حجم پول از رقم فوق به مرز 700 هزار میلیارد تومان رسیده است. با توجه به رشد نرخ تورم کل در بهمن ماه به محدوده 32 درصد و فاصله معنی دار آن با نرخ سود بانکی حدود 15 الی 20 درصد به نظر می رسد فرایند تبدیل سپرده های بانکی بلند مدت به پول و ورود نقدینگی به بازارهایی، چون رمز ارز، ارز، طلا، سکه یا زمین و ساختمان رویدادی طبیعی باشد، به ویژه آنکه تکرار کاهش سرمایه گذاری در اقتصاد ایران، خروج سرمایه، نرخ رشد منفی اقتصاد و بودجه ریزی غیر عملیاتی با تکیه بیش از 500 هزار میلیارد تومان به استقراض و سرمایه فروشی در سال 1400 و همچنین تشدید ناترازی ترازنامه های نظام بانکی موانع رشد تورم در اقتصاد را از میان برداشته است، از این رو به نظر می رسد سپرده گذاران بانکی نیز همچون سهامداران به دنبال فرصت های دیگر برای سرمایه گذاری هستند. روز گذشته شاخص کل بازار بورس تهران با افت 8 هزار واحدی در محدوده یک میلیون و 200 واحد نهاده شد.

ارزش مبادلات بورس تهران حدود 5/2 هزار میلیارد تومان و ارزش مبادلات فرابورس نیز حدود 12 هزار میلیارد تومان بود که عمده مبادلات بازار فرابورس به اوراق بدهی گویا اختصاص داشت.

واقعیت آن است که از مرداد امسال که شاخص صعودی بازار سر ناسازگاری با سهامداران تازه وارد گذاشت تا به امروز، بخش زیادی از سرمایه های مردمی که بدون آنالیز وارد بازار شده اند، از بین رفته و اکنون آمار های مجلس که به تازگی صحبت از تحقیق و تفحص از بورس را به راه انداخته است نیز نشان می دهد که هزاران میلیارد تومان از سرمایه های مردم در این بازار ذوب شده است.

آنگونه که موسوی لارگانی به عنوان طراح تحقیق و تفحص از سازمان بورس اعلام نموده است، سرمایه های مردم در بازار سرمایه از بین رفته و به گفته او، تنها در یک مورد یک شرکت کاغذی با سرمایه 200 میلیارد تومانی طی سه ماه، تمام فرایند پذیرش در بورس را انجام داده و با رقم 3هزارو 200 میلیارد تومانی به مردم فروش رفته است، در حالی که این شرکت حتی دفتر مرکزی هم ندارد و اکنون سهام فروخته شده آن کاغذی بیش نیست.

این صحبت های موسوی لارگانی نشان از عدم برنامه ریزی صحیح و ضعف مدیریتی در سازمان بورس اوراق بهادار دارد.

به موازات این گفته های عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، جاقتصادی، معاون حقوقی سازمان بورس اوراق بهادار نیز اعلام نموده که از 220 مدیر بورسی سلب صلاحیت شده که این مدیران، تخلفاتی را صورت داده بودند که اغلب به دلیل انجام معاملاتی بوده که خود در آن ذی نفع بوده اند.

افشین دهقان، تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه بیشتر سهامداران بعد از افت 80 درصدی بورس و ناامیدی از فرایند خنثی ایجاد شده به فکر جبران ضرر ها هستند، گفت: این افراد در رمز ارزها، بیت کوین یا فارکس و حتی صندوق های سرمایه گذاری با در آمد ثابت، مشغول سرمایه گذاری هستند.

وی اضافه کرد: متأسفانه بسیاری از سرمایه ها به صورت هیجانی در حال خروج از بورس هستند و مردم هم پول را از بازار بیرون می کشند تا بلکه به سمت بازار های رقیب ببرند.

بازدهی بازار سرمایه نسبت به رقبا در برش زمانی 10 ساله بیشتر است

از سوی دیگر به گفته مدیرعامل شرکت بورس تهران، امسال حدود 500 هزار هزار میلیارد تومان تأمین اقتصادی به وسیله روش های مختلف در بازار سرمایه انجام شد که بخش عمده آن به وسیله عرضه های اولیه بود. انتشار انواع اوراق بازار بدهی و روش های مختلف افزایش سرمایه به وسیله آورده نقدی و تجدیدارزیابی هم از سایر روش ها بود.

دولت هم برای سال آینده برنامه جامعی برای تأمین سرمایه از بازار سرمایه دارد. در ابتدای فروردین تعداد سهامدار فعال 3 میلیون بود، اما اکنون به بیش از 25 میلیون سهامدار در بازار رسیده است.

علی صحرایی با بیان اینکه خیل عظیمی از افرادی که امسال سهامدار شده اند، متأسفانه فاقد دانش لازم برای فعالیت در بازار سرمایه بوده اند، توضیح داد: بازدهی بازار سرمایه نسبت به هر بازار دیگری در برش زمانی 10 ساله بیشتر بوده است.

منبع: روزنامه جوان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1582

به "انتقال نقدینگی از بازار سرمایه خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال نقدینگی از بازار سرمایه خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید