اظهار بی اطلاعی پاکستان، عمان و لبنان از عضویت در ائتلاف سعودی

به گزارش مسافرت رو، هنوز یک روز کامل از خبر تشکیل ائتلاف جدید و 35 عضوی سعودی ها برای به اصطلاح مبارزه با تروریسم نگذشته که خبر می رسد، بعضی از اعضا روحشان هم از بحران ائتلاف خبر نداشته و بعضی نیز با دریافت پول های کلان به آن پیوسته اند!

اظهار بی اطلاعی پاکستان، عمان و لبنان از عضویت در ائتلاف سعودی

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه رسانه های مسافرت رو ، روزنامه کیهان در ستون گزارش خبری روز پنج شنبه نوشت :

عربستان روز سه شنبه بود که با کلی تبلیغات از تشکیل یک ائتلاف نظامی- اسلامی آن هم با مشارکت 35 کشور برای آنچه مبارزه با تروریسم خواند اطلاع داد و گفت که مقر آن هم در ریاض واقع شده است! این ائتلاف پس از اعلام اسامی اعضاء بسیار مضحک و خنده دار توصیف شد، چرا که عربستان به عنوان پدرخوانده تروریست ها، رهبری آن را به عهده گرفته بود و بعضی از کشورهای تشکیل دهنده این ائتلاف نیز از حامیان اصلی تروریسم محسوب می شوند. بعضی اعضا نیز به قدری فقیر هستند که توان سیر کردن شکم مردم خود را هم ندارند چه برسد به مبارزه با تروریسم و.. اما پس از رسانه ای شدن خبر بعضی از کشورها که ریاض آنها را عضو ائتلاف معرفی نموده نیز اعلام کردند به هیچ وجه در جریان نبوده اند و بعضی نیز معلوم شد با دریافت رشوه های بالا حاضر به عضویت در این نمایش شده اند. این امر دلیل دیگری شد بر ناکارآمدی ائتلافی که ریاض سعی دارد به وسیله آن شکست های خود را در یمن و سوریه جبران کند.

لبنان ابراز بی اطلاعی کرد

وزارت خارجه لبنان ضمن ابراز بی اطلاعی درباره موضوع تشکیل ائتلاف نظامی اسلامی ضدتروریسم به رهبری عربستان تاکید نمود که: تا این لحظه رسما چیزی به لبنان ابلاغ نشده و این مسئله به صندلی ممتاز لبنان که در مبارزه با تروریسم و گروه های تروریستی دارد، لطمه می زند. وزارت خارجه لبنان گفته ما نه از نزدیک و نه از دور هیچ چیزی درباره موضوع تشکیل ائتلاف اسلامی ضدتروریسم نشنیدیم و هیچ پاسخی هم ندادیم، هیچ مشورت و گفت وگویی هم درباره این موضوع صورت نگرفته است. لبنان یکی از کشورهایی است که نام آن در لیست ائتلاف عربستان آمده است!

پاکستان: شوکه شدیم

اعزاز چودهری قائم مقام وزارت خارجه پاکستان هم در گفت وگو با مسافرت رو گفته:از خواندن خبرهای منتشر شده در رسانه ها مبنی بر اینکه عربستان، پاکستان را در ائتلاف 35 کشور ضدتروریسم قرار داده شوکه شده است. وی تاکید نمود که: از سفیر پاکستان در ریاض خواسته ضمن ملاقات با مقامات سعودی درباره صحت نشر این خبر در رسانه ها تحقیق کند.

عمان نیز دعوت عربستان در مورد پیوستن به ائتلاف خودساخته و به اصطلاح اسلامی مقابله با تروریسم را رد کرد و گفت عضو آن نیست. از سوی دیگر خبر رسیده عربستان با دادن رشوه به مصر این کشور را راضی به حضور در ائتلاف نمایشی ضد تروریسم خود نموده است. در این ارتباط ملک سلمان بن عبدالعزیز دستوراتی مبنی بر یاری به مصر برای برطرف نیازهای نفتی خود در طول پنج سال آینده و افزایش سرمایه گذاری های عربستان در مصر به میزان بیش از 30 میلیارد ریال (8 میلیارد دلار) صادر نموده است.

شریف اسماعیل نخست وزیر مصر هم اعلام نموده که ما در حال مذاکره برای دریافت وام جدید از طرف سعودی هستیم و آنالیز ها در این باره ادامه دارد!

ایندیپندنت: ائتلاف نمایشی است

جدای از واکنش کشورها بعضی رسانه ها و مقامات نیز زبان به انتقاد از این ائتلاف گشوده اند. روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در سرمقاله خود تحت عنوان ائتلاف نظامی جدید سعودی، اقدامی نمادین و غیر واقعی، ماهیت و چگونگی این ائتلاف را نقد کرد. بنابر گزارش این روزنامه، در سایه فقدان برنامه و یا استراتژی روشن، قطعا تروریست ها از این ائتلاف نظامی سعودی بیمناک نخواهند بود. نایب رئیس سابق دادگاه قانون اساسی مصر نیز با طرح این پرسش که آیا تامین نمایندگان منابع اقتصادی و حامیان تروریسم با این پدیده مبارزه هم می نمایند، گفت: ائتلاف ریاض زمینه را برای تقسیم بندی طایفه ای در دنیا اسلام فراهم می نماید. واکنش های منفی به این ائتلاف در حالی است که شبکه العربیه عربستان مدعی شده است استقبال گسترده ای در سطح دنیا از این ائتلاف شده است! البته آمریکا از این ائتلاف حمایت نموده و گفته سعودی ها با هماهنگی های واشنگتن این ائتلاف را ترتیب داده اند!

منبع: تسنیم
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 542

به "اظهار بی اطلاعی پاکستان، عمان و لبنان از عضویت در ائتلاف سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهار بی اطلاعی پاکستان، عمان و لبنان از عضویت در ائتلاف سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید