آمریکا همزمان با تنش با چین توافق امنیتی در اقیانوس آرام امضا کرد

به گزارش مسافرت رو به نقل از رویترز، مایک پمپئو، وزیرخارجه آمریکا روز دوشنبه از انعقاد پیمان امنیت دفاعی با سه کشور جزیره ای در اقیانوس آرام اطلاع داد.

آمریکا همزمان با تنش با چین توافق امنیتی در اقیانوس آرام امضا کرد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

وزیرخارجه آمریکا در نشست مشترک با مقامات بلندپایه و وزرای خارجه سه کشور میکرونزی، جزایر مارشال و پالائو بیان کرد که بعد از این واشنگتن با امضای توافق امنیتی با سه کشور مذکور از حاکمیت و آن چه او آزادی این کشورها خواند، حمایت خواهد نمود.

براساس توافق منعقد شده میان آمریکا و سه کشور جزیره ای در غرب اقیانوس آرام، نظامیان آمریکایی به قلمرو دریایی و هوایی این کشورها دسترسی اختصاصی خواهند داشت.

سه کشور مذکور به دلیل نزدیکی به قلمرو دریایی چین از موقعیت راهبردی در اقیانوس آرام برخوردار هستند و اهمیت آنان همزمان با تشدید تنش های اخیر میان واشنگتن و پکن افزایش یافته است.

احیای توافق امنیتی آمریکا و سه کشور مذکور در شرایطی است که پیش از این در سال 2014 توافق پیشین میان این کشورها و واشنگتن به انتها رسیده بوده و در آن موقع نیز تمدید این توافق مورد توجه و درخواست مقامات آمریکایی در دولت اوباما قرار نگرفته بود، اما حال باردیگر با افزایش تنش ها میان پکن و واشنگتن از جمله در حوزه دریای چین، کاخ سفید تجدید و احیای دسترسی آزاد به قلمرو جزایر استراتژیک اقیانوس آرام را مورد توجه قرار داده و از همین رو نیز مایک پمپئو، نخستین وزیرخارجه آمریکاست که به میکرونزی سفر می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 320

به "آمریکا همزمان با تنش با چین توافق امنیتی در اقیانوس آرام امضا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا همزمان با تنش با چین توافق امنیتی در اقیانوس آرام امضا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید