آتش بس یک ماهه طالبان با مردم محلی در شرق افغانستان

به گزارش مسافرت رو، درحالیکه دولت افغانستان و نیروهای خارجی در متقاعد کردن طالبان برای پذیرش آتش بس ناتوان بوده اند، مردم محلی در ولایت لغمان به آتش بس یک ماهه با این گروه دست یافتند.

آتش بس یک ماهه طالبان با مردم محلی در شرق افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، منابع محلی در شهرستان علینگار ولایت لغمان اعلام کردند که بزرگان محلی در این شهرستان پیروز به برقراری آتش بس یک ماهه با طالبان شدند.

به گزارش رویترز، این توقف خشونت ها در پی درخواست بزرگان قومی و محلی برای این بود تا کشاورزان محلی اجازه برداشت محصول داشته باشند و دانش آموزان نیز بتوانند در امتحانات سالانه شرکت کنند.

براساس این گزارش، توافق توسط مقامات محلی دولتی و طالبان امضا شده است و آتش بس تا 21 ژوئن (31 خرداد) ادامه خواهد داشت.

قاری نبی سرور از بزرگان قومی در علینگار گفت که سال گذشته نیز کشاورزان گندم های آماده برداشت خود را در آتش متقابل نیروهای افغان و طالبان از جمله خمپاره اندازها از دست دادند.

اسدالله دولت زی سخنگوی والی لغمان نیز اظهارداشت که دولت با بزرگان قومی محلی و علمای دینی در حال کار است تا آتش بس را به دیگر مناطق گسترش دهند.

سخنگوی طالبان در این باره اظهارنظر نکرده است اما منابع این گروه می گویند که طالبان با آتش بس موافقت کرده است اما تاکید می کنند که توافق با مردم محلی اجرا شده است نه دولت افغانستان.

براساس توافقنامه امضا شده توسط دو طرف، طالبان و نظامیان افغان در مناطق تحت کنترل خود باقی می مانند و طی زمان آتش بس یچ تحرک و عملیاتی نخواهند داشت.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: mosaferatro.ir شناسه مطلب: 1741

به "آتش بس یک ماهه طالبان با مردم محلی در شرق افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش بس یک ماهه طالبان با مردم محلی در شرق افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید